Blog „Eksperyment Myślowy” moim okiem – Tomasz Kubowicz

Z blogiem Eksperyment Myślowy zetknąłem się kilka miesięcy temu. Jestem chemikiem z wykształcenia i szukałem w sieci jakiegoś bloga/serwisu, którego zawartość byłaby pośrednio związana z moim zawodem, ale również z innymi naukami, niekoniecznie ścisłymi. Dobrze, żeby wszystko było podane lekko (bardziej publikacja popularnonaukowa, niż uniwersytecki wykład), oraz napisane przystępnym i zrozumiałym językiem. Sporo tych wymagań, nieprawdaż?

Tak przemierzając przepastny Internet, poprzez serwis społecznościowy Twitter, trafiłem na blog Eksperyment Myślowy założony przez chemika i popularyzatora nauki – Mirosława Dworniczaka i skupiający autorów z różnych dziedzin. Lektura kilku interesujących wpisów tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że trafiłem na wyjątkowe miejsce.

Zdjecie: Tomasz Kubowicz

Gdyby, ktoś spytał mnie o kilka powodów, dla których powinien odwiedzić ten blog, a może nawet go subskrybować, mógłbym ich kilka wymienić i przekonać go do odwiedzin. Spróbujmy wiec:

Po pierwsze:

Wpisy pojawiające się na blogu mają dużą rozpiętość tematyczną: można poczytać teksty o chemii, fizyce kwantowej, wirusologii, a także historii, marynistyce, mykologii, astrofizyce, a nawet o starożytnych i zapomnianych językach. W zespole autorów bloga są ludzie z różnych dziedzin i środowisk naukowych i niemal każdy wpis gwarantuje ciekawy temat.

Po drugie:

Autorzy wielką uwagę przykładają do merytorycznej strony, stąd każdy wpis jest publikowany niemal jak mini artykuł naukowy i zawiera ciekawe wykresy, zdjęcia, a także przypisy, czy nawet glosariusz. Istotna jest również redakcja – każdy wpis przed publikacją jest czytany przez innych autorów i sprawdzany pod względem merytorycznym, a także językowym. Wszystko to w trosce o poziom publikacji. To pozwala zagwarantować, ze „wypuszczany” wpis nie zawiera błędów, czy nieścisłości.

Po trzecie:

Blog Eksperyment Myślowy to nie jest zamknięta, szklana kula – każdy, kto ma wiedzę, umiejętność pisania i pomysł na jakieś teksty, może zgłosić swój akces i skontaktować się poprzez zakładkę kontakt. Tak właśnie ja (piszący te słowa) trafiłem do zespołu bloga. Póki co z jednym tekstem na koncie (zachęcam do przeczytania – link), ale mam mocne postanowienie, żeby częściej publikować wpisy z zakresu chemii i dzielić się wiedzą.

Podsumowując:

Pod adresem internetowym www.eksperymentmyslowy.pl czeka na Was, przyszli czytelnicy, zbiór niezwykle interesujących tematów z pogranicza wielu dziedzin. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i czas spędzony na lekturze wpisów, nie będzie w żadnym razie stracony.

Pozostaje mi tylko podziękować Mirkowi Dworniczakowi (to on jest spiritus movens tego projektu) za stworzenie takiego miejsca w sieci, a wszystkich innych zapraszam na bloga Eksperyment Myślowy – odwiedzajcie, czytajcie i polecajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *