Powrót na Księżyc: załoga Artemis II

Znamy już skład załogi, która poleci z misją Artemis II na orbitę Księżyca. To Christina Hammock Koch, Reid Wiseman, Victor Glover i Kanadyjczyk Jeremy Hansen.

Zaplanowany na listopad 2024 roku lot ma trwać dziesięć dni, podczas których astronauci na pokładzie Oriona dotrą na orbitę Księżyca, gdzie będą testować najnowsze systemy nawigacyjne i podtrzymania życia oraz upewnią się, że wielki powrót na Księżyc będzie bezpieczny.

NASA nie bez powodu wybrała czworo doświadczonych astronautów: Hansen co prawda poleci w kosmos po raz pierwszy, ale ma ogromne doświadczenie w pracy w kontroli lotów oraz szkoleniach. Christina Koch znana jest z rekordu najdłuższego kobiecego pobytu na ISS (328 dni) oraz uczestnictwa w wyjściach w przestrzeń kosmiczną z kobiecą ekipą. Victor Glover ma również za sobą pobyt na ISS oraz stanowisko pilota Crew-1 Space X. Wiseman, oprócz pobytu na ISS w 2014 roku, był szefem biura Astronaut Office przez dwa lata od 2020 roku.

Po tej misji przyjdzie czas na ponowne postawienie stopy na Srebrnym Globie – nie mogę się doczekać!

4 thoughts on “Powrót na Księżyc: załoga Artemis II

  1. Mam wrażenie, że najbardziej w ciągu tych pięćdziesięciu kilku lat poszła do przodu nauka o BHP. Po 55 latach powtórzymy misję Apollo 8.

    1
      • Mamy trochę inne cele niż 50 lat temu, ale dobrze jest wiedzieć, że nie rezygnujemy z lotów poza ziemską orbitę.

        1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *