Czy Truskawkowy Księżyc jest czerwony…

i dlaczego tak naprawdę jest poziomkowy?

Co jakiś czas w czerwcu media rozpisują się o Truskawkowym Księżycu, a wszędzie widać przerobione fotki ogromnego czerwonego „srebrnego globu” – ale czy wiecie, że nazwy nadawane co miesiąc pełni wcale nie są związane z kolorami, a pochodzą zwyczajowo z nazewnictwa stosowanego przez rdzenne ludy Ameryki? Poniżej przedstawiam najpopularniejsze przyjęte nazwy dla każdego miesiąca (są i inne, także w różnych regionach geograficznych).

 1. Styczeń: Wolf Moon, Wilczy Księżyc. Nazwa pochodzi od wycia głodnych wilków.
 2. Luty: Snow Moon, Śnieżny Księżyc – kiedyś luty był najbardziej śnieżnym i zimnym miesiącem na naszej półkuli, pamiętacie?
 3. Marzec: Worm Moon, Robaczywy Księżyc. Robaczywy, bo w marcu rdzenni Amerykanie widywali już w rozmiękającej ziemi ślady wędrujących insektów.
 4. Kwiecień: Pink Moon, od pierwszych różowych kwiatów pojawiających się na łąkach (nie do końca wiadomo, jakiego gatunku). Zwany też Grass/Egg Moon ze względu na zieleniącą się wszędzie trawę i początek okresu lęgowego.
 5. Maj: Flower Moon, Kwietny Księżyc. Zwany czasami Zajęczym (Hare Moon).
 6. Czerwiec: Strawberry Moon, Poziomkowy Księżyc. Wiem, wiem, „truskawkowy” widzicie wszędzie w polskim internecie, ale tak naprawdę wziął nazwę od poziomek (wild strawberries).
 7. Lipiec: Hay Moon, Księżyc Sianokosowy, od pierwszych sianokosów.
 8. Sierpień: najczęściej Red Moon, czyli Czerwony Księżyc, ale ja lubię nazwę Sturgeon Moon, Jesiotrowy Księżyc. Wtedy właśnie jesiotry pojawiały się w północnoamerykańskich rzekach w dużych ilościach, zapewniając obfite połowy.
 9. Wrzesień: Harvest Moon, Dożynkowy Księżyc. Chyba nic nie trzeba wyjaśniać?
 10. Październik: Hunter’s Moon, Księżyc Myśliwego. W czasach, kiedy polowania były jednym z głównych sposobów na zdobywanie pożywienia, październik był pierwszym miesiącem po lecie, kiedy można było tropić zwierzynę wieczorem, bo ciemno zaczynało się robić wcześniej.
 11. Listopad: Beaver Moon, Bobrzy Księżyc. Nazwa zapewne pochodzi od wyjątkowej aktywności bobrów w tym okresie.
 12. Grudzień: Cold Moon, Zimny Księżyc.

Ilustracja główna oraz obraz w tekście autorstwa Davida Blanchflowera, którego profil znajdziecie na Twitterze i Mastodonie. Thank you, David!

4 thoughts on “Czy Truskawkowy Księżyc jest czerwony…

 1. Dlaczego Pocohonta śpiewa: “Have you ever heard the wolf cry to the blue corn moon”?

 2. Księżyc Kukurydziany według zapisków zdarza się raz na trzy lata: zwykle Księżyc Dożynkowy wypada we wrześniu jako najbliższy równonocy jesiennej, ale kiedy zdarza się to w październiku, to ten październikowy jest Dożynkowy, a wrześniowy staje się Kukurydzianym…

 3. Chyba nie wszystkie te nazwy miesięcy pochodzą od rdzennych Amerykanów. Hay moon? Czy Indianie mieli sianokosy? Siano bywa przydatne na różne sposoby, można nim chatę ogacić, fajnie się na nim śpi, ale to wtórne zastosowania. Indianie północnoamerykańscy nie oswoili żadnych przeżuwaczy (chyba żeby liczyć renifera), a nie mając udomowionych przeżuwaczy, nie ma powodu zbierać siana. Indianie południowoamerykańscy oswoili wielbłądowate i tu już siano mogłoby się przydać, ale… na tamtej półkuli sianokosy nie wypadają w lipcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *